Sıkça Sorulan Sorular

İHA-0 ile İHA-1 Arasındaki Farklar Nelerdir?
  • İHA, kendi içerisinde boyut, ağırlık, eğitim süresi ve verildiği yaş sınırı gibi detaylar itibariyle 4 ayrı sınıfta konumlandırılmıştır. Bu kategoriler İHA 0, 1, 2, ve 3 olarak tanımlanmaktadır. Özellikle İHA 0 ve 1, hobi amacıyla gerçekleştirilen aktivitelerde ve ayriyeten teknolojik gelişmelerin etkin rol oynadığı sektörlerde ticari amaçlarla kullanılmaktadır.
İHA-1 Nedir, İHA-1 Ehliyeti Ne İşe Yarar?
  • İHA 1 nedir sorusuna geldiğimizde de yine benzeri kullanım alanlarıyla karşılaşmamız mümkündür. Ancak ayırıcı özellik olarak şundan bahsetmemiz gerekir: İHA 1, ağırlığı 4 ile 25 kilogram arasında değişen drone kategorisi içerisinde yer almaktadır. İHA 1 ehliyeti noktasında belirlenen yaş sınırı ise 15’tir. 15 yaşını doldurmuş bireyler, SHGM bünyesinde kayıtlı drone cihazlarını güvenli ve uzman bilgisine sahip bir şekilde kullanabilirler. İHA 1 eğitimi için uygun görülen ders saati, 36 saat olarak belirlenmiştir. Bu eğitim süreci sonrasında kişiler, reklam, dizi, sinema, inşaat ve daha birçok sektörde ticari amaçlarla İHA 1 cihazlarını kullanabilmektedir. İHA 1 sertifikası, SHGM tarafından açıklanan yasal düzenlemeler ve sınırlamalar kapsamında ve bu sertifikaya uygun nitelikte drone kullanımı bilgisiyle kısa sürede temin edilebilmektedir. İHA 1 ehliyeti ne işe yarar, hangi alanlarda kullanılır gibi pek çok soru, drone tutkunlarının zihnini meşgul etmektedir. Burada akılda tutulması gereken en önemli nokta, ticari amaçlarla kullanılacak dronelar için SHGM kaydı ve bu kurum tarafından yetkilendirilmiş okullardan alınacak eğitimdir. Bu prosedürlerin ardından hemen her sektörde drone kullanımı rahatlıkla gerçekleştirilebilir.
İHA-0 Eğitimi Almadan İHA-1 Eğitimi Alabilir Miyim?
  • Evet, İHA-1 eğitimi İHA-0 eğitimini kapsadığından İHA 1 ehliyetiniz ile İHA-0 statüsündeki dronları kullanabilirsiniz. Ayrıca İHA-0 eğitimi almanıza gerek yok.
İHA-0 Nedir, İHA-0 Ehliyeti Ne İşe Yarar?
  • İHA 0 nedir sorusu, drone meraklılarının en çok arattığı soru kalıplarının başında gelmektedir. İHA 0, ağırlığı 500 gram ile 4 kilogram arasında değişen drone türlerinin sınıflandırıldığı gruptur. Bunlara ek olarak 500 gramın altında üretilen drone çeşitleri de mevcuttur fakat, yine bu droneların da SHGM’ye kayıt ettirilmesi zorunludur. İHA 0 ehliyeti, hobi amacıyla gerçekleştirilmek istenen uçuşlar için ideal kategorilerden birisidir. SHGM onaylı bir eğitim kurumu tarafından verilecek 12 saatlik dersin ardından İHA 0 sertifikası alınabilir. İHA 0 eğitimi için uygun görülen asgari yaş sınırı ise 12’dir. Bu yaşı doldurmuş bireyler, SHGM kaydı yapılmış bir drone ürününe ve yine bu kurum tarafından yetkilendirilmiş merkezler aracılığıyla drone için gerekli sertifikaya sahip olabilir. İHA 0 ehliyeti ne işe yarar konusuna gelecek olursak, bu ömür boyu geçerliliği olan sertifika ile yasal olarak izin verilen alanlarda ve bölgelerde drone uçuş yönetimi yapılabilir. Ancak bu otonom cihazlar hakkında bazı teknik detaylara ve genel bilgiye sahip olmak, güvenli bir drone deneyimi için esastır.
İHA Ehliyeti Nasıl Alınır?
  • İHA ehliyeti, drone cihazlarının güvenli ve doğru bir şekilde kullanımı için gerekli kılınan ve belirli koşullar çerçevesinde kişilere verilen bir sertifikadır. Ticari amaçlarla drone kullanacak kişilerin hangi İHA türünü kullanırsa kullansın, o araca uygun ehliyet alması ve belirlenen yasal düzenlemelere uygun olarak bu uçuşları yönetmesi istenmektedir. Sahip olunan İHA’nın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne (SHGM) kayıt ettirilmesinin ardından, uçuş için gerekli sertifika başvurusu adımına geçilebilir. Ancak bu noktada, yalnızca SHGM onaylı eğitim kurumları tarafından verilen drone eğitimleri geçerli sayılmaktadır. Dolayısıyla drone ehliyeti veren kurumlar araştırması sırasında, tercih muhakkak SHGM tarafından yetkilendirilmiş kurumlar olmalıdır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü drone ehliyeti için gerekli eğitim süresi ise yukarıda belirtildiği ve detaylarla açıklandığı üzere, kullanılmak istenen İHA türüne göre değişiklik göstermektedir. Ancak bu eğitimlerin sonunda sertifika alınabilir ve bu sertifika veya ehliyetler için belirli bir kullanım süresi ya da değiştirme zorunluluğu bulunmamaktadır.
Eğitime Gelirken Yanımda Drone Getirmem Gerekiyor Mu?
  • Hayır, pratik uçuş eğitimlerinde kendi ekipmanlarımız ile eğitim veriyor. Drone getirmeniz gerekiyor diye bir durum söz konusu değil.